Fotoblog VII.: Moja kalvária na Hornej Rovni

Autor: Ján Roháč | 31.12.2015 o 16:00 | (upravené 31.12.2015 o 16:13) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  639x

Tisícky nenápadných a zabudnutých pamiatok sú roztrúsené po slovenskej krajine. Jednou z nich je kalvária na Hornej Rovni nad Banskou Štiavnicou. Je tak trochu bokom, je maličká, ale je magická. Aspoň pre mňa. 

Horná Roveň je osada vysoko nad Banskou Štiavnicou a Štiavnickými Baňami. A ešte kúsok nad ňou je vo Veternom sedle horná stanica lanovky lyžiarskeho strediska Salamandra, kam som sa deň pred Silvestrom vybral pozrieť, či spustili zasňežovanie.

article_photo

Ako vidieť, zasnežujú. Krásne, ale mrazivé počasie umožnilo konečne začať s výrobou umelého snehu, na ktorý čakajú davy lyžiarov už od leta, ktoré skončilo iba predvčerom... :-) 

Z Veterného sedla som sa vybral späť domov a išiel som cez opustený areál šachty Roveň. 

article_photo

Zakrytý otvor šachty je na fotke vidieť vľavo a ak sa dobre prizriete, tak je vidieť para, ktorá z nej vychádza. Ťah vzduchu je tu naozaj silný, je to zaujímavý zážitok. Šachta je hlboká 740 metrov a ak sa nemýlim, hĺbili ju v rokoch 1981 až 1991. Dnes je uprostred splanírovanej plochy, kde sa baňa nachádzala, už iba tento betónový "dekel" a ruiny dvoch banských prevádzkových budov 

Pôvodne som chcel ísť rovno domov, ani neviem čo ma primälo odbočiť a opäť raz na hornorovniansku kalváriu, ktorá sa nachádza iba pár krokov odtiaľ.  

article_photo

Kalvária na Hornej Rovni samozrejme nie je ani taká veľká, ani taká majestátna a našťastie ani taká známa, ako famózna baroková Banskoštiavnická kalvária, od ktorej je vzdialená iba niečo vyše troch kilometrov vzdušnou čiarou. Nič je to však neuberá z atmosféry. Je voľne pohodená v krajine, pomaly ju likviduje čas, keďže jej zastavenia a sochy sú z pieskovca, a výletníci si jú všimnú iba náhodou, napriek tomu, že je hneď pri ceste k zjazdovke. 
 

article_photo

V lipovej aleji sa tu nachádza šesť pieskovcových zastávok, ktoré vrcholia na nevysokom kopčeku tromi krížmi a dvoma sochami. Tvoroslovie ukazuje, že ide o barokové diela, ale neviem, kedy ju vlastne postavili, kto pozval sochára a prečo. Napriek tomu, že som obdivovateľ Banskoštiavnicej kalvárie i jej dnešnej obnovy pod vedením Martina a Katky, táto Hornorovnianska sa mi do štiavnickej krajiny akosi viac hodí. Kalvária nad Štiavnicou, to je monumentálne dielo, stálo veľa peňazí a chcelo byť viditeľné. Kalvária na Hornej Rovni je skromná a zdá sa mi, že vznikla s väčšou pokorou. 

 

article_photo

Niektorí hovoria, že táto nenápadná kalvária je staršia ako tá Banskoštiavnická, ale ja si to nemyslím. Prečo? Pretože tri kríže Hornorovnianskej kalvárie sú v jednej dokonalej priamke s tou Banskoštiavnickou a tak tá iste musel stáť skôr (kliknite si na obrázok, uvidíte to lepšie). Pochádza teda zo začiatku druhej polovice  18. storočia, ale takto narýchlo som nenanšiel spoľahlivé presné roky. A na čo by som ich aj hľadal, pôvab a význam tejto kalvárie predsa nespočíva v letopočtoch...


 

article_photo

Socha Márie Magdaléna na vrchole kalvárie ma tu vždy dostane. Iste, vzhliadame k Dávidovi ako k vrcholu sochárskeho umenia, ale toho vytvoril génius a v krásnom a žičlivom prostredí Florencie, ktoré bolo mäkkou umenia. Michelangelo by však nedokázal žiť a tvoriť v drsných prírodných a spoločenských podmienkach niekde v stratených horách horného Uhorska, uprostred baní, blata, skál a ťažkej práce. A napriek tomu aj tu pôsobili umelci, ktorí dokázali vdýchnuť kusu kameňa dušu a emócie. Túto sochu, ako aj celú kalváriu, ževraj vytesal Dionýz Stanetti, ten istý, ktorý vytvoril aj krásne barokové morové stĺpy v Banskej Štiavnici a Kremnici. A ak nie on, tak niekto z jeho dielne. A zatiaľ čo mramorový Dávid sa skvie v pohodlí a bezpečí galérie, hornorovnianska pieskovcová Mária Magdaléna je vystavená drsnej prírode a času, jej pieskovcové tvary pomaly miznú na vrchole kopca v horách. Aké príznačné ... 
Pre mňa nie je táto Mária Magdaléna, ktorú mám v prírode neďaleko od domu, o nič menej významnejšia, ako Dávid dakde  v múzeu v ďalekej Florencii.


Takže tak. Tisícky nenápadných a zabudnutých pamiatok sú roztrúsené po slovenskej krajine. Jednou z nich je kalvária na Hornej Rovni nad Banskou Štiavnicou. Keď sa sem niekedy dostanete, navštívte ju, neobanujete. 

article_photo


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zistili, ktoré balené vody obsahujú mikroplasty. Sú aj na slovenských pultoch

Prítomnosť mikročastíc plastu zistila americká organizácia v každej z 259 testovaných fliaš.

EKONOMIKA

Šéf Slovensko.digital: Pellegrini málo dbal na systémové zmeny

Ľudia elektronické služby štátu zatiaľ radi nepoužívajú, hovorí Ján Hargaš.


Už ste čítali?