Rušenie železničnej trate Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava

Autor: Ján Roháč | 12.6.2012 o 10:53 | (upravené 13.6.2012 o 22:03) Karma článku: 15,86 | Prečítané:  3647x

Rozhodol som sa, že prispejem do diskusie o avizovanom zrušení premávky na trati známej Štiavnickej Anče z Banskej Štiavnice do Hronskej Dúbravy a tak som napísal a poslal list na príslušné miesta. Možno nie je odborne na úrovni, možno sú v ňom hlúposti, ja neviem. O prevádzke železníc je tak málo informácií, že nezasvätenému sa iba ťažko argumentuje. Možno by som ho ani nenapísal, keby sa práve v týchto dňoch neobjavovali nové a nové informácie o nových a nových železničiarskych zlatých parašutistoch. Tak si ho prečítajte, keď som sa s ním už tak trápil.

 

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja, Oddelenie dopravy

Banská Bystrica

V Banskej Štiavnici dňa 12. júna 2012

Dobrý deň,

z Rámcového návrhu cestovného poriadku železničnej dopravy 2012-2013, ktorý bol zverejnený na stránke www.slovakrail.sk, som sa dozvedel, že sa uvažuje o zrušení prevádzky na trati Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica. Dovoľujem si pripomienkovať tento návrh: zásadne nesúhlasím so zrušením premávky na tomto úseku. (Vzhľadom na nejasný spôsob pripomienkovania nového grafikonu si dovoľujem podľa pokynov na uvedenej stránke poslať tento podnet na Úrad VÚC Banská Bystrica, pričom predpokladám, že ten ho posunie na príslušné miesta.)

Pripúšťam, že premávka na tejto trati môže byť v dnešnej dobe tzv „stratová", ale som presvedčený, že neboli využité všetky dostupné možnosti na jej zefektívnenie a teda jej zachovanie.

Dovoľujem si Vás požiadať, aby ste namiesto zrušenia prevádzky na tejto trati urobili potrebné opatrenia na jej efektívne využívanie, medzi inými aj nasledovné:

-     Predĺženie vlakových spojení do Banskej Bystrice - z Banskej Štiavnice do Banskej Bystrice dochádza denne niekoľko desiatok ľudí za prácou, každý deň je možné na ceste vidieť doobeda aj poobede niekoľko desiatok tých istých áut, obsadených 2-4 osobami. Som presvedčený, že keby ľudia mali k dispozícii pohodlné vlakové spojenie, tak by radšej využívali železnicu, ako vlastné autá.

-     Úprava grafikonu podľa spojov na hlavnej trati - je dôležité, aby boli spoje z/do Banskej Štiavnice, vychádzajúce zo/do staníc Zvolen a Hronská Dúbrava, oveľa lepšie načasované, aby to boli dobré prípoje k a od rýchlikových a expresných spojov na trati Bratislava - Košice (resp. Banskej Bystrice). Každý deň cestuje niekoľko desiatok ľudí autobusmi a autami z Banskej Štiavnice do Bratislavy a späť a všeobecná mienka medzi cestujúcimi je, že by radšej cestovali vlakom, pretože je pohodlnejší a cesta pritom trvá porovnateľne dlho, ale bohužiaľ nie sú potrebné spojenia. Do tohto opatrenia patrí aj obnovenie zastavovania niektorých dôležitých rýchlikov v Hronskej Dúbrave.

-     Vyriešenie dopravy zo stanice v Banskej Štiavnici do centra Banskej Štiavnice a jej obytných časti - je potrebné podporiť pravidelnú alebo nepravidelnú hromadnú dopravu zo stanice v Banskej Štiavnici. Aj keď toto zdanlivo nie je primárne záležitosť prevádzkovateľov a zriaďovateľov vlakovej dopravy, tak určite by sa tým mali zaoberať, pretože je to problém, ktorý zásadne obmedzuje využitie vlakov. A ak chcú prevádzkovatelia trate túto trať prevádzkovať a nie rušiť, tak im načim zaoberať sa touto myšlienkou a nie sa zbavovať zodpovednosti za ňu.

-     Zvýšenie ceny cestovného - aj keď ide zdanlivo o nepopulárny krok, som presvedčený, že cestujúca verejnosť by akceptovala mierne zvýšenie ceny cestovného, keby vedela, že je to v záujme zachovania premávky na tejto trati.

-     Zreálnenie nákladov - v tlači sa objavili analýzy, podľa ktorých je potrebné vynaložiť na prevádzku tejto trate 1.050.000 € ročne (800.000 € údržba železničnej trate, 250.000 € prevádzka vlakov). Žiadam podrobnejšiu špecifikáciu týchto súm, pretože ich považujem  vzhľadom na dĺžku trate cca 20 km a počet zamestnancov, ktorí ju obsluhujú, za nadsadenú.

Dovoľujem si Vás upozorniť, že Železničná spoločnosť, ako aj VÚC, ktorá uhrádza časť je výkonov a aj ďalšie železničné spoločnosti, nie sú zriadené na zatváranie tratí, ale na ich efektívnu prevádzku. To znamená, že ich povinnosť ako verejných organizácií nie je rušiť železničnú dopravu, ale hľadať spôsoby, ako ju udržať a postupne rozvíjať. Železničná doprava dopláca na to, že do automobilovej a autobusovej dopravy zatiaľ nevieme účtovať externalizované náklady (znečistenie životného prostredia, záber plochy, straty na majetkoch, zdraví a životoch a pod.) a preto sa zdá ZDANLIVO nevýhodnejšia, ale to nie je dôvod na rušenie prevádzky bez pokusov o jej zefektívnenie. V ostatnej dobe som nepozoroval žiadne pokusy, žiadne snahy o zefektívnenie premávky na trati Banská Štiavnica - Dúbrava, žiadne vyjdenie v ústrety dochádzajúcim do zamestnania, do školy alebo turistom a návštevníkom Slovenska, aby boli motivovaní používať služby železničných spoločností na tejto trati. Obzvlášť paradoxné je to v súvislosti so skutočnosťou, že Banská Štiavnica je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO, že sekcia cestovného ruchu je začlenená do ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja (sic!), že všetci predstavitelia štátu a regionálnej samosprávy často a so zanietením prezentujú Banskú Štiavnicu ako kultúrny a turistický klenot Slovenska - a pritom pri prvom náznaku problémov likvidujú železničnú trať, ktorá do nej vedie. A o tom, že ide o likvidáciu nielen prevádzky vlakov, ale aj samotnej trate, netreba pochybovať. Trať, po ktorej sa nebude jazdiť a ktorá sa nebude udržiavať, je odsúdená na fyzickú degradáciu.

Samozrejme, že mimoriadne paradoxná je celá táto záležitosť v súvislosti s mimoriadne vysokým odstupným (tzv. zlatými padákmi), ktoré boli udelené práve predstaviteľom štátnych železníc a o ktorých tlač informuje práve v týchto dňoch.  predpokladám, že sa objavila iba špička tohto ľadovca. Viem, zdanlivo to nie je záležitosťou regionálnej samosprávy, ktorá je adresátom tohto listu, ale prosím, aby si aj regionálna samospráva uvedomila, že my platíme dane a za ne požadujeme nejaké základné služby, vrátane ekologickej verejnej dopravy a je nám jedno, ktorá z verejných inštitúcií, ktorú si platíme z daní, to zabezpečí. Ak bude regionálna samospráva zdôvodňovať rušenie tejto a jej podobných tratí vysokými nákladmi (a teda potrebou vysokých dotácií), nič jej nebráni uvažovať o prevzatí týchto tratí kompletne do svojej réžie a robiť to efektívnejšie bez „zlatých padákov" a podobných neefektívnych počinov štátnych železníc.

Dovoľte mi na záver zhrnúť svoje argumenty, na základe ktorých žiadam zachovať premávku na trati Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica:

-     som presvedčený, že verejné organizácie, zodpovedné za prevádzku na tejto trati, ani zďaleka nevyužili všetky možnosti na zefektívnenie prevádzky na tejto trati (napríklad predĺženie spojov až do regionálnych centier, prispôsobenie grafikonu pre lepšie prípoje, riešenie dopravy zo stanice v Banskej Štiavnici do centra a obytných štvrtí a pod.);

-     ani v dokumentácii VÚC Banská Bystrica ani, v tlači som nepostrehol, že by VÚC vôbec uvažovalo o nejakom inom riešení, než len dotovanie neefektívnych železničných spoločností, napríklad o prevzatí trate do svojej réžie a pod.;

-     železničná doprava je najekologickejšou hromadnou dopravou, jej rušenie je preto neprípustné; navyše príklady z celého sveta vrátane Európy ukazujú, že každá vyspelá spoločnosť po čase obnovuje a rozvíja regionálnu železničnú dopravu, nepochybne tomu tak bude aj na Slovensku, keď sa dostaneme medzi vyspelé spoločnosti a vtedy bude lacnejšie a jednoduchšie vylepšovať existujúcu trať a premávku na nej, ako obnovovať zaniknutú trať;

-     som si istý, že nielen ja, ale ani široká verejnosť nie je uzrozumená s rušením tejto trate v kontexte s medializovanými vysokým odstupným železničných úradníkov, ktoré sa už aj na základe iba prvotných informácií rádovo blíži k výške potrebnej dotácie na ročnú prevádzku tejto trate.

Verím, že mojim pripomienkam budete venovať pozornosť. Ubezpečujem Vás, že Vás ako predstaviteľov regionálnej samosprávy VÚC Banská Bystrica alebo ako predstaviteľov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR budem podporovať v efektívnom úsilí o zachovanie premávky na trati Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica a trate samotnej.

S pozdravom

Ján Roháč, v.r..

Na vedomie:

Nadežda Babiaková, primátorka mesta Banská Štiavnica

Ján Počiatek, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

 

Po diskusii pod článkom sa musím opraviť:

Na viacerých miestach v texte som vychádzal z toho, že VÚC dotuje železničnú dopravu na svojom území. Ako mi bolo vysvetlené v diskusii, nie je tomu tak, VÚC vlakovú dopravu nedotuje, resp. neobjednáva a neplatí jej služby vo verejnom záujme. To znamená, že niektoré konštatovania a závery v liste, týkajúce sa dotovania trate z VÚC, nie sú správne a apely mal byť zrejme adresované iba štátnym inštitúciám, VÚC je v tom „nevinne“ (?).
Tak či tak to nemení nič na podstate listu – riešením problému nemôže byť prosté zrušenie premávky bez pokusov o jej

 

záchranu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

DOMOV

Matečnú odvolávajú už osem hodín, rozprava pokračuje

Ministerka čelí veľkej kritike.


Už ste čítali?