O slovenských lesoch a turistike alebo čo mi došlo zo Singapúru

Autor: Ján Roháč | 19.6.2011 o 0:42 | (upravené 19.6.2011 o 1:11) Karma článku: 15,31 | Prečítané:  3806x

Zhruba pred mesiacom som ako turistický sprievodca chodil po Slovensku s dvoma klientkami zo Singapúru. Robili sme túry v slovenských horách, boli to príjemné dni. Obe dámy precestovali veľký kus sveta, pochodili Himaláje, Alpy, Andy a čo ja viem ešte aké pohoria. Slovenské Karpaty sa im tiež páčili a ich dojmy boli výborné.

 

V jednu nedeľu mi povedali, že nejdeme na žiadnu veľkú túru, ale radšej len tak vypadneme niekam do prírody, prejsť sa, potom dať si nejaký dobrý obed v nejakej peknej reštaurácii ... Boli sme práve na Liptove a tak som narýchlo vymyslel, že si spravíme peknú prechádzku od Demänovskej jaskyne slobody po modrej značke k Vrbickému plesu, tam sa niekde najeme, vrátime sa po žltej cez Ostredok a zvyšok dňa sa budeme len tak ponevierať a nič nerobiť.

Bohužiaľ, dopadlo to inak. Modrá značka, ktorú som si pamätal ako príjemnú prechádzkovú trasu pre dôchodcov či rodiny s deťmi, bola totálne zničená ťažbou dreva. Blata po členky, popri ceste naskladané zoťaté stromy, prázdne plastové bandasky od oleja, cesta a aj jej prípoje rozryté ako po prejazde celého pluku tankov... katastrofa. Konieckoncom, pozrite si obrázky na konci tohto článku, tie povedia viac ako tisíc slov.

Aj klientky aj ja sme už v horách čo to preskákali a tak sme si povedali, že máme v paži a ak nás Demänovská dolina nechce, tak tam nepôjdeme. Po kilometri sme sa otočili a išli sme v ten deň úplne inam. Cítil som sa trochu trápne, hanbil som sa za majiteľov toho lesa a aj za manažérov Demänovskej doliny, že takéto niečo uprostred (!) turistickej oblasti dopustili. Veľa sme sa o tej ceste, arogantne premenenej na odporný tankodrom uprostred prírody a uprostred rekreačnej oblasti, potom rozprávali a zanechalo to v nás výrazný a bohužiaľ nie dobrý dojem.

Myslel som si, že celú vec už môžem vypustiť z hlavy, Demänovskú dolinu som odpísal ako miesto pre návštevu s klientami a žil som už ďalšími záležitosťami. Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa mi Elizabeth, jedna z oných dvoch dám, predvčerom ozvala. Zdá sa, že ten šokujúci dojem, ktorý v nej tá skaza uprostred národného parku zanechala, bol hlbší, ako som si pôvodne myslel. Elizabeth totiž o tom napísala báseň, báseň Singapúrčanky, ktorá prišla na Slovensko, aby ho pochodila a spoznala. A tak ma napadlo, že by bolo dobre sa s Vami o tú báseň podeliť. Verím, že si ju prečítajú všetci tí veľkohubí politici, manažéri a ďalší, ktorí si myslia, že Slovensko je turistický pupok sveta, tí, ktorí v peknučkých farebnučkých brožúrkach o Slovensku publikujú peknučké farebnučké fotografie šťastných rodín na turistických chodníkoch. Bolo by načase si naliať čistého vína a podobne ako Elizabeth v tej básni si postaviť otázku, čo teda chceme? Peniaze z turizmu alebo peniaze z dreva?

The Death of Trees

 

I looked appalled

Dead trees?

In a "protected" area?

That promised me

Clean air

Pristine hiking trails

And

Superb scenery.

 

Now, all I see

Are muddy tracks

And dead tree trunks

Left carelessly

By the side of

A petrified forest

For who will be next

To be felled?

 

Man does this.

For money.

For business.

But at what cost?

The children

May not see

The earth

As it was meant to be

 

I am just a visitor

A disappointed tourist

A sad hiker

To witness

Such devastation

Such careless

Disregard

For nature

 

The trees must survive

Someone must care

Enough to cry

Tears of anger

And take action

To leave something

For

The children.

 

Elizabeth P.

From Singapore

 

Tu je zopár obrázkov z toho dňa, aby ste vedeli, o čo išlo (upozorňujem, že ide o "vychádzkovú" trasu a značený turistický chodník priamo uprostred Demänovskej doliny):

Demanovskasmall1.jpg

Demanovskasmall2.jpg

Demanovskasmall3.jpg

Demanovskasmall4.jpg

Demanovskasmall5.jpg

Demanovskasmall6.jpg

Demanovskasmall7.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?