Drzosť alebo pohoda? Dnešná cyklistická critical mass v Bratislave

Autor: Ján Roháč | 27.5.2011 o 23:14 | (upravené 28.5.2011 o 6:30) Karma článku: 13,42 | Prečítané:  3037x

Dnes som sa zúčastnil v Bratislave na zaujímavej akcii, na takzvanej Criticall mass, masovej cyklojazde ulicami mesta. Critical mass sa do sveta rozšírila zo San Francisca a jej cieľom je upozorniť vodičov a príslušné orgány na problémy a bariéry, ktoré bránia cyklistom využívať bicykel v danom meste

 

Jazda Criticall mass má veľmi jednoduchý princíp, každý posledný piatok v mesiaci cyklisti vo veľkej skupine bicyklujú ulicami mesta, samozrejme blokujúc ulice alebo jazdné pruhy a nútiac vodičov prispôsobiť sa im. Cyklisti pri tom dodržiavajú všetky dôležité pravidlá cestnej premávky, najmä neprechádzajú cez križovatku na červenú (aj keď by to si to kľudne v takej mase mohli dovoliť). Porušujú snáď iba dve alebo tri pravidla – nejazdia za sebou, ale vo veľkej skupine vedľa seba, nedodržiavajú zákaz vjazdu všetkých vozidiel a jazdia aj po chodníku, ale samozrejme veľmi ohľaduplne voči chodcom, ktorých považujú za svojich spojencov. Dôležitým aspektom je, že criticall mas nikto neorganizuje, nie je to žiadna vopred pripravená akcia, nie je ani vopred stanovená trasa, dav sa pohybuje spontánne a ide tade, kade chcú ísť tí, čo sú práve na čele. Jedinou „prípravou“ je zverejnenie času a miesta stretnutia iniciátormi na internete, všetko ostatné je improvizácia.

Dnes o šiestej sa teda veľká skupina cyklistov stretla na Nám. SNP, chvíľu sa postávalo, barman z blízkej reštaurácie dokonca roznášal grátis kofolu, známi sa zhovárali, kde tu sa riešili aj aktuálne otázky cyklistiky v Bratislave. Nakoniec dav vyrazil ulicami mesta, môj odhad bol okolo 160 až 200 ľudí. A boli to ľudia najrôznejší. Mladí chlapci a dievčatá na bežných bicykloch, ale aj štýloví jazdci na zrekonštruovaných starých kúskoch či city-bikoch, pretekár na špičkovom cestnom bicykli, množstvo horských cyklistov, jednotlivci, skupiny, rodiny... všetko však obyčajní ľudia, žiadne celebrity. Aj keď podľa pravidelných účastníkov sa dnes zúčastnilo menej ľudí, bol to pre mňa ohromný pohľad na tú masu cyklistov.

Dav sa ulicami mesta presúval vcelku disciplinovane, samozrejme pritom blokoval ulice a pruhy a tak autá museli ísť pomaly, čakať kým celá tá masa pomalou jazdou prejde a „strpieť“ obloženie bicyklistami na križovatkách. Na môj veľký údiv som zaznamenal minimálny počet prejavov nevôle, v podstate iba niekoľko zatrúbení. Čakal som, že bratislavskí vodiči akciu nepochopia a budú sa rozčulovať, ale nestalo sa tak. Naopak – veľké množstvo áut trúbilo na pozdrav, z ich okien mávali ruky, svetlá blikali, aby prejavili sympatie. Samozrejme, masa cyklistov pútala pozornosť chodcov a ani medzi nimi som nepostrehol nevôľu, ale najmä mávanie a úsmevy. Úsmev je vlastne asi hlavným znakom critical mass – cyklisti síce blokujú ulice, ale s úsmevom a tak vlastne vopred tlmia prejavy nevôle vodičov, veď kto by sa už rozčuloval pri pohľade na desiatky či stovky veselých ľudí, užívajúcich si svoju relatívnu slobodu na ceste.

Masa ľudí prešla veľkým oblúkom mestom, kde tu sa zastalo a urobil sa „bike-lift“ – symbolické zdvihnutie bicykla nad hlavu (pri tom štvrtom som už mal trochu problémy, keďže v brašniach som mal kompletný nákup vrátane ovocia a v nohách som mal vyše sto kilometrov z dnešnej trasy do Mosonmagyarováru a späť). Asi najväčšiu pozornosť sme vzbudili v nákupnom centre Eurovea, kde tisícky ľudí pozorovali bike-lift a prejazd cyklistov popri kaviarenských stolíkoch... V Eurovei sa prejavila aj spontánna disciplinovanosť davu, keď umožnil prejazd sanitky, ktorá sa ponáhľala k svojmu prípadu.

Akcia sa skončila na Hviezdoslavovom námestí, kde došlo k menšej výmene názorov medzi niektorými cyklistami a policajtami, ktorí pocítili potrebu demonštrovať svoju dôležitosť. Robenie bu-bu-bu zo strany policajtov je však úplne zbytočné, pretože critical mass je veľmi pokojná a priateľská akcia. Chuť ich však prešla, keď si vyžiadali doklady jedného z účastníkov a v tom okamihu chceli svoje doklady predložiť aj všetci ostatní... Dôležitý policajt zneistel a znervóznel, ale jeho kolegovia v pozadí sa viditeľne zabávali...

Critical mass je dobrým spôsobom, ako môžu cyklisti vyjadriť svoju nespokojnosť so situáciou a to nielen vo veľkej Bratislave, ale aj v menších mestách. Netreba na to veľa, stačí dať vedieť kedy a kde a miestni cyklisti sa toho určite chytia. Spočiatku je jedno, či bude cyklistov desať alebo desiatky tisíc (ako býva v Budapešti), treba najmä úsmev, pohodu a potrebu ukázať ľuďom, že cyklisti neblokujú dopravu, ale cyklisti sú doprava!

P.S. A prečo sa to volá „critical mass“? V Číne na križovatkách preplnených úlic nepotrebovali semafóry a predsa bola doprava organizovaná, bez konfliktov medzi autami a tisíckami cyklistov. Cyklisti sa totiž vždy na križovatke zhromaždili a keď ich bola „kritická masa“, tak spontánne vošli do križovatky a bezpečne ňou prešli. Takže tak.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?